Domowe sposoby na chrypę, suchość w gardle

Domowe sposoby na chrypę i suchość w gardle

Chrypka jest pospolitym i często spotykanym objawem nieprawidłowej czynności krtani, któremu zwykle towarzyszy uczucie suchości w gardle. W zdecydowanej większości przypadków dolegliwości te mają charakter przejściowy i ustępują samoistnie lub po zastosowanym leczeniu, są jednak nieprzyjemne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego polecam znaleźć domowe sposoby na chrypę, suchość w gardle. Jeśli Ciebie też dręczy zmieniony głos oraz drapanie w gardle i nie wiesz jak sobie z tym poradzić, poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów.

Chrypka i suchość w gardle – przyczyny.

Szorstka lub matowa barwa głosu, której często towarzyszy suchość w gardle to przypadłość, dotykająca przede wszystkim aktorów, śpiewaków, prawników oraz nauczycieli, co wynika w głównej mierze z nadwyrężenia więzadeł głosowych w trakcie długiego, intensywnego mówienia. Jednak najczęstszą przyczyną opisywanych dolegliwości, są zakażenia górnych dróg oddechowych, szczególnie o etiologii wirusowej, przebiegające z podwyższoną temperaturą ciała lub gorączką, bólem mięśni, kaszlem i uczuciem ogólnego rozbicia oraz osłabieniem. Chrypka i suchość w gardle mogą być spowodowane paleniem papierosów, nadużywaniem alkoholu oraz częstym przebywaniem w suchych i zanieczyszczonych pomieszczeniach. Nierzadko stanowią też działanie niepożądane leków moczopędnych, hipotensyjnych, przeciwdepresyjnych oraz przeciwalergicznych.
Należy również pamiętać, że tego typu dolegliwości mogą zwiastować poważne choroby, niekoniecznie dotyczące układu oddechowego. Wśród nich znajdują się: choroba refluksowa przełyku, rak płuc, rak krtani, guzy śródpiersia, cukrzyca, nadczynność i niedoczynność tarczycy, schorzenia nerek oraz choroby o podłożu autoimmunologicznym.

Chrypka i suchość w gardle
Chrypka i suchość w gardle

Jak pozbyć się chrypki i suchości w gardle?

Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele preparatów łagodzących chrypę oraz suchość w gardle. Można je dostać w postaci syropów, tabletek, płukanek, pastylek, aerozoli, a nawet lizaków. Są one bezpieczne dla organizmu i dobrze tolerowane przez pacjentów. Zawierają głównie substancje ziołowe, takie jak wyciąg z prawoślazu, rokitnika, porostu islandzkiego, szałwii oraz tymianku. Chronią one błonę śluzową gardła, a także wykazują działanie nawilżające i odkażające, redukują pieczenie, suchość w gardle, dolegliwości bólowe i podrażnienia oraz pielęgnują struny głosowe. Dzięki zawartości naturalnych związków, wymienione preparaty mogą być stosowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Domowe sposoby na chrypę, suchość w gardle.

W związku z tym, że opisywane dolegliwości mogą być spowodowane suchym powietrzem, należy zadbać o jego odpowiednią wilgotność, którą można uzyskać dzięki użyciu specjalnych nawilżaczy lub rozłożeniu mokrych ręczników na gorących kaloryferach. Ważne jest również unikanie przebywania w klimatyzowanych i zanieczyszczonych pomieszczeniach. Istotne znaczenie dla zredukowania zarówno chrypki, jak i uczucia suchości ma właściwe nawilżenie gardła. Z tego też względu wskazane jest spożywanie około 2 litrów płynów w ciągu dnia, pamiętając, by miały one temperaturę pokojową i były niegazowane. Niekiedy tego typu przypadłości spowodowane są nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, przede wszystkim spożywaniem potraw z dodatkiem ostrych przypraw, dlatego też warto je wyeliminować.

Napój na suche gardło i chrypę
Napój na suche gardło i chrypę

Inne skuteczne domowe sposoby na chrypę, suchość w gardle:
• samodzielnie przygotowane płukanki – można w tym celu wykorzystać zioła, takie jak szałwia, tymianek oraz rumianek, a także sodę oczyszczoną. Wymienione substancje działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i efektywnie nawilżają błonę śluzową gardła.
• inhalacje – korzystne działanie wykazują olejki eteryczne – eukaliptusowy, tymiankowy oraz sosnowy.
• siemię lnianie – szczególnie korzystne jest płukanie gardła naparem z siemienia lnianego lub jego wypijanie. Nasiona po zanurzeniu w wodzie pęcznieją, a następnie pokrywają się śluzem, który tworzy specjalną powłokę pokrywającą gardło, przynosząc ulgę pacjentowi.
• gorąca herbata z dodatkiem imbiru, soku z malin lub cytryny. Substancje te, dzięki swoim łagodzącym i nawilżającym właściwościom, redukują opisywane dolegliwości.
• sok z aloesu, o działaniu przeciwzapalnym i regenerującym wpływie na błony śluzowe.
• syrop z czosnku i cebuli
• napar z czarnego bzu

W związku z tym, że nie bez znaczenia dla chrypy i suchości w gardle jest palenie papierosów i spożywanie nadmiernych ilości alkoholu, które wpływają destrukcyjnie na nabłonek dróg oddechowych, warto popracować nad wyeliminowaniem tych szkodliwych nałogów.

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...