Badanie proktologiczne nazywane jest inaczej badaniem per rectum. Jego głównym zadaniem jest ocena kanału odbytu. Wykonuje się je w proktologii, ginekologii, urologii oraz andrologii. Jak krok po kroku przebiega badanie odbytu?
Kiedy wykonuje się badanie per rectum?
Badanie per rectum polega na wprowadzeniu przez lekarza palca przez odbyt na głębokość około 8 cm. W jego przebiegu możliwa jest ocena kondycji odbytu, śluzówki, kanału odbytnicy kosttillskott testosteron, przestrzeni zaodbytniczej, kości krzyżowej oraz guzicznej, jelita ślepego, wyrostka robaczkowego, dołów kulszowo – odbytniczych i dolnej pętli esidy. Badanie doodbytnicze umożliwia również zbadanie opuszku prącia, gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych i nasieniowodów. Przeprowadza się je także u kobiet related partner. W tym przypadku ma ono na celu zdiagnozowanie stanów chorobowych jajników, szyjki macicy, górnego odcinka pochwy, zagłębienia maciczno – odbytniczego oraz tylnej powierzchni macicy. Pozwala ono także na zbadanie główki płodu.
Wskazania do badania per rectum
Badanie proktologiczne umożliwia rozpoznanie i zakwalifikowanie do leczenia nowotworów jelita grubego, torbieli włosopochodnych oraz ropni okolicy odbytu. Badanie per rectum pozwala także na ustalenie przyczyny krwawień z przewodu pokarmowego i ocenę gruczołu krokowego visit to learn more at thedetoxcenter.com.
Wykonanie badania przez odbyt jest wskazane w przypadku:
- obecności świeżej krwi w stolcu,
- krwawieniu z odbytnicy,
- występujących naprzemiennie biegunkach oraz zaparciach,
- silnych bólów brzucha oraz okolic odbytu,
- świądu odbytu,
- bólu przy wypróżnianiu i uczuciu niepełnego wypróżnienia,
- nieprawidłowej wydzieliny z odbytu lub jego okolic,
- niedokrwistości,
- niewyjaśnionej utraty masy ciała,
- problemów z oddawaniem moczu u mężczyzn.
Jak przebiega wizyta u proktologa krok po kroku?
Podczas badania per rectum pacjent może przyjąć jedną z trzech pozycji:
- na boku z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych,
- kolankowo – łokciowej – pacjent leży wówczas na kozetce, podpierając się na przedramionach,
- stojącej, z pochylonym do przodu tułowiem, opierając się rękami o stół.
W pierwszej kolejności, lekarz dokonuje obserwacji okolic odbytu w celu sprawdzenia czy nie znajdują się tam pęknięcia skóry, zaczerwienienia, otarcia, owrzodzenia, ropnie, torbiele włosopochodne, przetoki okołoodbytnicze lub blog zmiany o podłożu nowotworowym. Następnie, nakłada on gumowe rękawiczki, aplikuje na palec specjalny żel ze środkiem znieczulającym i delikatnie wprowadza palec przez odbyt do odbytnicy dokonując oceny długości oraz stanu kanału odbytu i napięcia zwieraczy. Po wyjęciu palca, lecz dokonuje oceny treści zawartej w bańce odbytnicy pod kątem stwierdzenia ewentualnej obecności krwi, śluzu lub treści ropnej visit.