Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze odbytu, to jeden z najczęstszych problemów współczesnego świata. Szacuje się, że cierpi na nie aż połowa populacji. A jak sobie pomóc? Kup czopki na hemoroidy. Dobrze wiemy, że w zdecydowanej większości przypadków żylaki odbytu występują u osób po 50. roku życia i znacznie pogarszają codzienne funkcjonowanie. Na szczęście, czopki dostępne w aptekach bez recepty pomagają uporać się z tym wstydliwym problemem.
Przyczyny hemoroidów.
Hemoroidy spowodowane są powstawaniem guzków krwawniczych odbytu, czyli fizjologicznie występujących struktur naczyniowych web, umiejscowionych w kanale odbytu, które uległy poszerzeniu. W zależności od stosunku guzków krwawniczych odbytu do linii grzebieniastej wyróżnia się hemoroidy zewnętrzne oraz wewnętrzne. Głównym czynnikiem biorącym udział w patogenezie guzków krwawniczych jest stały wzrost ciśnienia w obrębie splotów żylnych odbytu. Predysponuje do tego siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta, zaparcia, biegunki, starszy wiek, nieregularne oddawanie stolca oraz biegi na długie dystanse. Powstawaniu hemoroidów sprzyja również ciąża, co ma związek ze zmniejszoną aktywnością i zmianami hormonalnymi, wpływającymi na krążenie krwi. Do ich rozwoju dochodzi też w przebiegu chorób, takich jak marskość wątroby czy zakrzepica żył wątrobowych, które przebiegają z nadciśnieniem w krążeniu wrotnym.Na szczęście teraz w każdej aptece kupisz czopki na hemoroidy bez recepty.
Dobre czopki na hemoroidy.
Wśród wielu dostępnych na rynku preparatów do walki z guzkami krwawniczymi znajdują się czopki doodbytnicze. Ich zaletą jest zarówno bezpieczeństwo stosowania, jak i dostępność bez recepty oraz łatwy sposób aplikacji. Zazwyczaj stosowane są 2 razy w ciągu doby. Czopki na hemoroidy efektywnie zmniejszają nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból, świąd i pieczenie. Ponadto, horny games działają ochronnie i regenerują zniszczoną błonę śluzową okolicy odbytu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że skuteczność wspomnianych preparatów w leczeniu guzków krwawniczych jest większa w porównaniu z maściami. Jest to związane z większym zasięgiem działania czopka, który obejmuje nie tylko zewnętrzną stronę odbytu, ale również odbytnicę.
W skład oferowanych przez rynek farmaceutyczny czopków na hemoroidy wchodzą m.in. następujące związki:
- escyna – jest uzyskiwana z nasion kasztanowca. Jej głównym zadaniem jest hamowanie produkcji czynników odpowiedzialnych za niszczenie śródbłonka naczyniowego oraz rozwój stanu zapalnego.
- ruskogeniny – to substancje uszczelniające naczynia krwionośne i chroniące przed ich nadmiernym poszerzaniem. Posiadają również właściwości przeciwzapalne, ściągające i przeciwobrzękowe. Nie podrażniają tkanek i znacznie redukują dolegliwości związane z obecnością żylaków odbytu.
- lidokaina – wykazuje działanie miejscowo znieczulające, poprzez hamowanie powstawania i przewodzenia impulsów nerwowych.
- heparyna – wywołuje efekt przeciwzakrzepowy, przeciwzapalny oraz przeciwobrzękowy.
- kwas hialuronowy – działa nawilżająco, zapobiega mechanicznym uszkodzeniom błony śluzowej kanału odbytu i odbytnicy oraz pobudza procesy gojenia się ran w tej okolicy.
- zasadowy galusan bizmutawy – charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym, ściągającym i adsorbującym oraz redukuje przekrwienie w obrębie zmienionych zapalnie tkanek.
- propolis – zwany również kitem pszczelim, zawiera wiele związków flawonoidowych i kwasów fenolowych, co warunkuje jego działanie przeciwbakteryjne oraz regenerujące.
Domowe sposoby na hemoroidy.
Najlepsze efekty przynosi rozpoczęcie leczenia już na wczesnym etapie choroby. Z tego względu nie ma co zwlekać i jak najszybciej przystąpić do działania.
Swoje zmagania warto rozpocząć od zmiany dotychczasowego trybu życia. Ważne jest wzbogacenie codziennego jadłospisu w produkty zawierające duże ilości błonnika, takie jak: warzywa, owoce, razowe i pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane oraz kiełki pszenne.

Prowadzi to do zwiększenia objętości mas kałowych i powoduje, że stają się one bardziej miękkie, zapobiegając tym samym zaparciom. Należy przy tym pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody (około 2 l w ciągu doby). W przeciwnym razie błonnik nie spełni swojej roli, a uzyskany efekt będzie odwrotny od spodziewanego. W związku z tym, że wpływ na powstawanie guzków krwawniczych ma siedzący tryb życia, warto zadbać o zwiększenie codziennej aktywności, dostosowując jej nasilenie do możliwości organizmu i ogólnego stanu zdrowia.
Inną metodą zachowawczego leczenia żylaków odbytu są tzw. nasiadówki. W tym celu wykorzystuje się zazwyczaj azulan, oczar wirginijski lub wyciąg z kory dębu. Pod wpływem ciepła napięcie mięśnia zwieracza odbytu ulega zmniejszeniu, a to powoduje znaczną redukcję dolegliwości bólowych.
W profilaktyce guzków krwawniczych istotne znaczenie odgrywa właściwa higiena odbytu. Najprostszą, a zarazem skuteczną metodą utrzymywania czystości jest używanie wody oraz szarego mydła. Nie zaleca się stosowania gąbek oraz myjek, ponieważ stanowią one źródło bakterii i niejednokrotnie wywołują podrażnienia tej wrażliwej okolicy. Można również korzystać z przeznaczonych do tego kosmetyków, które zawierając w swoim składzie substancje pielęgnujące i pomagają utrzymać właściwe pH w obrębie odbytu. Warto też pamiętać o noszeniu odpowiedniej bielizny. Powinna być ona dobrze przepuszczalna dla powietrza, przewiewna i wykonana z włókien naturalnych.