To badanie laboratoryjne, które umożliwia określenie składu śladowych pierwiastków we włosach. Taki test pozwala również na ocenę stanu odżywienia pacjenta. Możliwe jest także określenie typu metabolicznego. Wykazano bowiem, iż istnieje zależność między stężeniami pierwiastków we włosach i w narządach wewnętrznych. Różnica polega na tym, iż ilość pierwiastków we włosach jest stabilna, natomiast we krwi ulega stałym wahaniom mightygrandsault.com/ .
Analiza pierwiastkowa włosa pozwala na oznaczenie nawet około 30 pierwiastków. Ilość oznaczanych pierwiastków zależna jest od danego laboratorium.
Badanie takie wykonywane jest w specjalistycznych laboratoriach. Do wyniku badania dołączane są zalecenia żywieniowe, specjalnie przygotowana dla danego pacjenta dieta, rozpiska wskazanej aktywności fizycznej i ćwiczenia na urządzeniach.
Analiza pierwiastkowa włosa – co się oznacza w badaniu?
Dokonując analizy składu chemicznego włosa badania się jego próbkę na obecność kilkudziesięciu pierwiastków, zarówno tych, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu, jak i toksycznych.
Pierwsza grupa obejmuje takie pierwiastki jak: wapń, molibden, fosfor, cynk, żelazo, miedź, chrom. nikiel, mangan, selen, krzem, srebro, jod i wiele innych, występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Poszukuje się tak że kliku toksycznych, których obecności u zdrowego człowieka nie powinno si ę stwierdzać. Są to: arsen, rtęć, glin, kadm i ołów.
Kiedy najczęściej zalecane jest wykonanie analizy pierwiastkowej włosa?
Odpowiednia analiza wyników badania pozwala na określenie skłonności organizmu do niektórych chorób.
Wynik takiego badania może stanowić dla lekarza uzupełnienie diagnostyki wielu schorzeń.
Może być zlecana:
- gdy wystąpiło podejrzenie zatrucia pierwiastkami toksycznymi;
- gdy lekarz podejrzewa na podstawie objawów klinicznych występujących u pacjenta – zespół złego wchłaniania lub inne dolegliwości gastryczne;
- gdy u pacjenta występują zaburzenia endokrynologiczne;
- u pacjentów cierpiących na łuszczycę;
- u pacjentów z nadmiernym wypadaniem włosów, łysieniem androgenowym i plackowatym;
- u kobiet i mężczyzn z problemem niepłodności;
- u pacjentów z przewlekłym zmęczeniem, depresją;
- jako badanie dodatkowe w diagnostyce i leczeniu otyłości;
- u pacjentów ze schorzeniami: kardiologicznymi, układu kostno-stawowego, neurologicznymi.
Ile kosztuje badanie, czy jest refundowane?
Analiza pierwiastkowa włosa jest badaniem płatnym, nierefundowanym. Cena może różnić się między poszczególnymi laboratoriami. Przeciętnie wynosi około 300 złotych. Czas oczekiwania na wynik badania wynosi około 3 tygodni.
Jak należy przygotować się do badania?
Sposób dostarczenia próbki włosów do badania, zależy od laboratorium. W niektórych materiał pobierany jest na miejscu przez wykwalifikowaną osobę, w innych natomiast pacjent próbkę pobiera sam według ściśle określonych wskazań i przesyła ją drogą pocztową do laboratorium.
Włosy należy umyć w dniu poprzedzającym pobranie próbki włosów do badania. Nie należy nakładać na włosy wszelkiego rodzaju odżywek, lakierów, pianek, żelów. Osoby z farbowanymi włosami powinny odczekać około 4–6 tygodni, tak aby pojawiły się odrosty. Do badania nie pobiera się włosów farbowanych free robux generator no human verification 2021.
Pobiera się około 3 cm włosów, licząc od skóry głowy. Wymagana ilość włosów około 200–300 g, stanowi to w przybliżeniu objętość łyżki stołowej. Włosy obcina się ostrymi nożyczkami, z okolicy potylicy.
W przypadku pacjentów z krótkim włosami, zalecane jest osiągniecie minimalnej długości wymaganej, około 1 cm.
Gdy u osoby badanej brak włosów, istnieje możliwość pobrania obciętych paznokci do wykonania analizy. Wymagana długość to około 2–3mm, objętość łyżki stołowej.