Hemoroidy – jak leczyć ? Jakie są sposoby na żylaki odbytu?

Hemoroidy, żylaki odbytu lub guzki krwawnicze, to nazwy przekrwionych połączeń tętniczo-żylnych. Do przyczyn hemoroidów zalicza się: zaparcia i siedzący tryb życia. Typowe są też hemoroidy w ciąży. Objawy hemoroidów to m.in.: swędzenie odbytu, ból przy oddawaniu stolca, a czasem nawet krew w kale. W leczeniu sprawdzą się tabletki, maści i czopki na hemoroidy z lidokainą. Do domowych sposobów zalicza się nasiadówki na hemoroidy i odpowiednią dietę.

Hemoroidy – czym są? Jakie są przyczyny żylaków odbytu?

Żylaki odbytu, popularnie określane jako hemoroidy, to poszerzone sploty żylne okolic odbytu. Gdy sploty te – położone zewnętrznie i wewnętrze – zaczną oddziaływać niekorzystne czynniki, dochodzi do ich przekrwienia oraz poszerzenia. W taki sposób rozwijają się guzki krwawnicze, czyli hemoroidy. Czynnikiem wyzwalającym zmiany w naczyniach najczęściej są uporczywe zaparcia. Ból w okolicach odbytu występuje wtedy, gdy w zmienionych chorobowo naczyniach pojawiają się drobne zakrzepy.
Jakie są przyczyny hemoroidów (żylaków odbytu)? Należy tu wymienić m.in.:

• dietę ubogą w błonnik;
zaparcia, trudności z oddawaniem stolca, które są następstwem niewłaściwej diety;
• nadwagę;
• nadciśnienie wrotne;
• niewydolność krążeniową;
• ciężką pracę fizyczna, dźwiganie ciężarów;
• niektóre sporty (np. kolarstwo);
• siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej;
• rodzinne występowanie żylaków odbytu;
hemoroidy w ciąży, podczas której jelita pracują wolniej, co prowadzi do zaparć.
Wysiłek towarzyszący wydalaniu (silne parcie podczas wypróżniania) podwyższa ciśnienie krwi w okolicach odbytu, co bezpośrednio przyczynia się do powstania guzków krwawniczych.

Objawy hemoroidów

Wśród najczęstszych i charakterystycznych objawów wymienić należy: uciążliwy świąd odbytu, ból przy oddawania stolca, śluz w kale oraz wydzielinę z odbytu, która zwiększa ryzyko rozwoju miejscowego stanu zapalnego.
Objawem żylaków odbytu, najczęściej poprzedzającym wizytę u lekarza, jest z kolei krwawienie z odbytu (pacjenci zauważają często krew na papierze toaletowym).
Pojawiająca się krew w kale stanowi jednoznaczny sygnał o zmianach chorobowych hemoroidów.

Leczenie hemoroidów – co na hemoroidy?

Sposób wykorzystany w leczeniu żylaków odbytu zależy od stadium choroby. W przypadku zignorowania początkowych objawów, takich jak pieczenie odbytu, gdy wizyta u proktologa nastąpiła dopiero po zauważeniu krwi w stolcu, konieczne będzie zastosowanie leczenia farmakologicznego https://wholesalebud.ca/.
• Tabletki na hemoroidy z diosminą zwiększają wytrzymałość naczyń żylnych na pękanie i wzmacniają je.
Maści i kremy hemoroidy zmniejszają swędzenie odbytu oraz miejscowy obrzęk guzków krwawniczych. Dodatkowo zawarta w nich lidokaina znieczula miejscowo, łagodząc ból.
• Bardzo popularne wśród pacjentów czopki dostępne bez recepty zmniejszają stan zapalny i łagodzą objawy hemoroidów.

Usuwanie hemoroidów (operacyjne usunięcie hemoroidów) wykonuje się w sytuacji, gdy pacjent cierpi zarówno na żylaki odbytu, jak i szczelinę odbytu (pęknięcie lub owrzodzenie błony śluzowej i odbytu).

Domowe sposoby na hemoroidy

Hemoroidy są schorzeniem rozwijającym się powoli. Kiedy żylaki odbytu zostaną wykryte wcześnie, istnieje możliwość leczenia ich domowymi sposobami.
Jeżeli sposoby na hemoroidy wymienione poniżej będą stosowane systematycznie, przyniosą ulgę, niwelując dyskomfort związany z chorobą.
Stosowanie nasiadówek na hemoroidy z kory dębu złagodzi stan zapalny oraz zmniejszy obrzmienie żył.
• Zachowanie odpowiedniej higieny okolic odbytu wspomoże walkę z guzkami krwawniczymi. Podmywanie po wypróżnianiu pod bieżącą, letnią wodą usunie wydzielinę, która jest pożywką dla bakterii oraz zniweluje przykry zapach.
• Przemywanie podrażnionych guzków krwawniczych wacikiem nasączonym ekstraktem z aloesu lub rumianku złagodzi świąd i pieczenie.
• Włączenie błonnika do diety na hemoroidy pomoże zapobiec problemom z wypróżnianiem (występuje on w kaszach, płatkach owsianych, razowym chlebie, jabłkach czy kiszonej kapuście). Istotne jest unikanie produktów przyczyniających się do powstawania zaparć, takich jak kakao czy biały ryż. Zaleca się także wypijanie 2 litrów wody dziennie.

Wyżej opisane domowe sposoby na hemoroidy przynoszą ulgę w początkowym stadium żylaków odbytu. Jeżeli okażą się nieskuteczne, należy udać się do proktologa.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...