Plecy okrągło-wklęsłe – przyczyny
Wygięcia w odcinku lędźwiowym to bardzo ważny element prawidłowej postawy. Lordoza lędźwiowa umożliwia nam normalne poruszanie się, przenoszenie ciężarów czy uprawianie sportów. Hiperlordoza lędźwiowa, czyli pogłębiona lordoza lędźwiowa to już stan patologiczny. Główną przyczyną takiego ustawienia kręgosłupa jest brak ruchu i aktywności fizycznej, statyczna praca siedząca, nadwaga, złe nawyki żywieniowe oraz choroby układu ruchu, np. choroba zwyrodnieniowa. Niekiedy wady postawy, które mają swoje początki w dzieciństwie, przekładają się na wygięcie kręgosłupa w późniejszym wieku. Dlatego temat ten został wspomniany na warsztatach kariery dla uczniów. Lordoza u dziecka może, gamcore ale nie musi wpływać na ustawienie oraz posturę całego ciała w dorosłym życiu. Wklęsłe plecy zależą również w dużej mierze od napięcia oraz siły mięśni kręgosłupa oraz brzucha. Pogłębienie fizjologicznej lordozy zwykle pojawia się, kiedy mięśnie brzucha nie są odpowiednio wzmocnione, natomiast mięśnie przykręgosłupowe przykurczają się. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce https://wholesalebud.ca/, kiedy dużo czasu spędzamy na siedząco, np. w pracy, w czasie jazdy samochodem, w czasie wolnym przed komputerem lub telewizorem. Check on sitemap.
Plecy okrągło-wklęsłe – objawy
Plecy wklęsłe objawiają się jako lordoza lędźwiowa pogłębiona w zakresie segmentów między pierwszym i piątym kręgiem lędźwiowym (inaczej między L1-L5). Wklęsły kręgosłup daje różny obraz bólowy. Zazwyczaj na początku pacjenci skarżą się na ostry, kłujący ból w dole pleców. Ból pojawia się podczas wysiłku, w czasie zmiany pozycji, w różnych porach dnia. Osoby, u których lordoza kręgosłupa lędźwiowego jest pogłębiona przez dłuższy czas skarżą się na ból przewlekły, trwały i tępy. Poza ustawieniem kręgosłupa pojawia się także przodopochylenie miednicy, https://sexynude.biz które pojawia się wraz z osłabieniem mięśni brzucha i mięśni pośladkowych. Ważnym elementem są także przykurcze mięśni biodrowych oraz mięśni przykręgosłupowych. Wady kręgosłupa, takie jak pogłębiona lordoza zazwyczaj przebiegają razem z pogorszeniem się innych krzywizn kręgosłupa, między innymi kifozy piersiowej. Patologiczne ustawienie tych dwóch łuków nazywamy plecami okrągło-wklęsłymi, co stanowi jedną z najczęstszych i najgorszych schorzeń, jakimi są wady kręgosłupa. Wklęsły kręgosłup u pacjentów w starszym wieku przebiega zwykle z towarzyszeniem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, chorób reumatycznych, a także rwy kulszowej lub innych schorzeń kończyn dolnych.
Plecy okrągło-wklęsłe – leczenie
Najskuteczniejszym leczeniem hiperlordozy lędźwiowej jest zmiana stylu życia, a także wprowadzenie aktywności ruchowej do swojego życia. Podstawą leczenia wklęsłego kręgosłupa są ćwiczenia na pogłębioną lordozę lędźwiową oraz ćwiczenia na zmniejszenie przodopochylenia miednicy. Ćwiczenia na plecy wklęsłe obejmują ćwiczenia korekcyjne, naukę prawidłowej postawy, ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające. Skuteczną formą fizjoterapii przeciwbólowej są także różne rodzaje fizykoterapii, między innymi balneoterapia, czyli leczenie w sanatorium, hydroterapia, elektroterapia, magnetoterapia oraz laseroterapia.
Plecy okrągło-wklęsłe – ćwiczenia w domu
Ćwiczenia na lordozę lędźwiową warto jest zacząć od razu, wykonując proste ćwiczenia w domu. Oto kilka propozycji ćwiczeń:
- Rozciąganie prostownika grzbietu. Oprzyj się na podłodze na wyprostowanych rękach i zgiętych kolanach. Dłonie wysuń lekko do przodu. Usiądź na pięty. Nie odrywaj rąk od podłogi. Wytrzymaj w tej pozycji kilka głębokich spokojnych oddechów.
- Wzmacnianie mięśni brzucha. Połóż się na plecach. Ugnij nogi w kolanach, postaw całe stopy na podłodze. Powoli przyciągnij do siebie jedną zgiętą nogę, obejmij ją rękami. Powtórz ten ruch na drugą stronę. Powtarzaj ćwiczenie do 10 razy.
- Rozluźniająca pozycja kręgosłupa. Połóż się na podłodze. Przyklej plecy do podłogi, zegnij nogi w kolanach i połóż na krześle lub piłce gimnastycznej. Rozluźnij się, oddychając głęboko przez kilka minut.
Kasperczyk T. – Wady postawy ciała, Kraków 1994
Owczarek Sławomir – Atlas ćwiczeń korekcyjnych, WSiP 2009
Fizjoterapia w ortopedii – PZWL 2014