Tabletki na pocenie

tabletki na pocenie

Nadpotliwość, to nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość, z którą zmaga się coraz więcej osób. Powoduje powstawanie przykrego zapachu i nieestetycznych, mokrych plam na ubraniach, co znacznie pogarsza jakość życia. Istnieją jednak sposoby, pozwalające zminimalizować tę przypadłość. Jednym z nich są tabletki na pocenie.

Nadmierna potliwość – przyczyny.

Nadmierna potliwość (ang. hyperhidrosis) wynika ze wzmożonej aktywności gruczołów potowych i polega na wydzielaniu zbyt dużej ilości potu, przewyższającej aktualne potrzeby organizmu. W zależności od przyczyny wyróżnia się nadpotliwość pierwotną oraz wtórną. Nadpotliwość pierwotna występuje zdecydowanie częściej i jest uwarunkowana genetycznie. Zazwyczaj rozpoczyna się w dzieciństwie lub w okresie pokwitania, a jej cechą charakterystyczną jest produkcja nadmiernej ilości potu głównie w okolicy pach, stóp oraz dłoni, najczęściej w odpowiedzi na bodźce stresowe oraz emocjonalne. Z kolei, nadpotliwość wtórna może być konsekwencją otyłości, przyjmowanych leków, używek, zaburzeń hormonalnych, ciąży, a także chorób, wśród których znajdują się: cukrzyca, niewydolność serca, nadczynność tarczycy, schorzenia dermatologiczne, reumatoidalne zapalenie stawów, guzy nadnerczy oraz nowotwory. Do leków powodujących nadmierne pocenie należą antybiotyki, leki hipotensyjne, imunosupresyjne, przeciwbólowe, przeciwwirusowe oraz psychotropowe. Spośród używek, największy wpływ na rozwój opisywanej dolegliwości mają narkotyki, alkohol i kofeina.

Nadpotliwość
Nadpotliwość

Leczenie nadpotliwości.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z tą jakże uciążliwą i nieprzyjemną dolegliwością są tabletki przeciw poceniu. Można je stosować zarówno w nadpotliwości uogólnionej, jak i miejscowej, dotyczącej określonego obszaru ciała np. rąk czy stóp. Preparaty na pocenie zawierają w swoim składzie zioła, których zadanie polega na zahamowaniu produkcji zwiększonej ilości potu. Składnikiem odgrywającym najbardziej znaczącą rolę jest bez wątpienia szałwia lekarska. Swoje przeciwpotne działanie zawdzięcza obecności garbników, olejków eterycznych, flawonoidów, saponin oraz kwasów organicznych. Redukują one wydzielanie potu przez skórę i prowadzą do usunięcia nadmiaru wspomnianej wydaliny wraz z moczem, co jednocześnie oczyszcza organizm z toksyn. Tabletki na pocenie nierzadko zawierają również wyciąg ze skrzypu polnego oraz pokrzywy. Warto nadmienić, że wspomniane medykamenty blokują funkcję wydzielniczą gruczołów potowych w obrębie całego ciała, wspomagają również pracę nerek i usuwanie zwiększonej ilości wody z ustroju.

Czy tabletki przeciw poceniu mogą wpływać negatywnie na organizm?

W związku z tym, że preparaty na nadmierne pocenie w postaci tabletek działają moczopędnie i wywierają efekt uogólniony, spowalniając pracę gruczołów potowych całego ciała, jednym z niekorzystnych efektów mogą być zaburzenia gospodarki wodno – elektrolitowej. Może także dojść do nieprawidłowego działania mechanizmów termoregulacji, czego konsekwencją będzie przegrzanie organizmu. Warto również przypomnieć, że składnikami tabletek na pocenie są zioła, które mogą osłabiać lub też nasilać działanie innych leków. Biorąc pod uwagę możliwe działania niepożądane, należy przed rozpoczęciem stosowania wspomnianych preparatów zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Kąpiel z dodatkiem szałwii i rumianku
Kąpiel z dodatkiem szałwii i rumianku

Domowe sposoby na nadmierne pocenie się.

W celu zredukowania ilości wydzielanego potu i pozbycia się tej nieprzyjemnej przypadłości, można wypróbować również tzw. domowe sposoby. Warto przeanalizować swoją codzienną dietę i wykluczyć z niej elementy sprzyjające nadmiernej potliwości. Należą do nich ostre przyprawy, kawa, mocna herbata, alkohol, a także przetworzona, bogata w cukry oraz tłuszcze zwierzęce żywność. Istotne znaczenie ma również właściwe dbanie o higienę osobistą. Pozytywne efekty przynosi regularna kąpiel lub prysznic, szczególnie z dodatkiem rumianku, szałwii, brzozy czy kory dębu. Substancje te posiadają właściwości antyseptyczne i zmniejszają tym samym rozwój bakterii na powierzchni skóry. Ponadto, ograniczają pracę gruczołów potowych i wykazują działanie ściągające oraz przeciwzapalne. Duża liczba osób boryka się z problemem intensywnej potliwości stóp. W tej sytuacji korzystne jest mycie nóg w chłodnej wodzie, co prowadzi do obkurczenia naczyń krwionośnych i minimalizuje wydzielanie potu. Ważne jest również dokładne osuszenie stóp, a zwłaszcza okolic między palcami. Następnie zaleca się użycie preparatu na pocenie nóg, dostępnego w aptece pod różnymi postaciami, który nie tylko blokuje pracę gruczołów potowych, ale również zapobiega powstawaniu bakterii i uwalnia od przykrego zapachu.

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...